Čo je UI a UX ?

Správanie ľudí na internete je u každého iné. Niekto je viac skúsený a niekto menej. To aby web stránka alebo projekt či aplikácia na smartfóne fungovali intuitívne a logicky využívame UI a UX. Vďaka tomu sa návštevník bude orientovať na stránke jednoduchšie.

UI – User Interface alebo užívateľské rozhranie, kde navrhujem interakciu jednotlivým prvkom a elementom pre Váš projekt. Snažím sa dosiahnuť pre návštevníka čo najlepší pocit na stránke a neutiekol po pár sekundách.

UX – User Experience alebo tiež užívateľská skúsenosť dá vášmu projektu funkčnosť, ktorá má za úlohu dostať návštevníka tam kam on sám potrebuje. Jednoduchšie povedané ak zákazník na vašej stránke bude stratený a nebude sa vedieť rýchlo orientovať tak zo stránky utečie.

Tak a teraz aj cez ilustráciu. Porovnáme si váš projekt s reštauráciou.

Content

  • V reštaurácii bude obsah jedlo.
  • U vás v e-shope bude obsahom produkt, ktorý chcete predať.

UI

  • V reštaurácii to je pekná miestnosť s luxusným vybavením a ešte krajšou výzdobou.
  • U vás to je decentne a moderne navrhnutý layout internetového obchodu, kde sa zákazník cíti najlepšie.

UX

  • V reštaurácii je to personál, ktorý dáva celému funkčnosť a od neho začína “ objednávka „
  • U vás to je logické rozloženie prvkov na e-shope, jednoduchá orientácia a bezproblémová objednávka.

Dúfam, že som to celkom jednoducho vysvetlil a poukázal ako slúži UI a UX v praxi a pochopili ste jeho miesto pri tvorbe kvalitných projektov. Možno si budete myslieť, že je to zbytočné a stačí si nakresliť obyčajný layout ale ani v spomenutej reštaurácii by sa vám nepáčilo, keby ste si mali isť navariť, miestnosť by vyzerala horšie ako v krčme alebo ak by personál došiel po pol hodine opýtať či si niečo prosíte.

Pekný deň 🙂